Skip to content

Bir deli denemeleri..

August 22, 2009

Yazıyı yazmamı sağlayan şu linke bir göz atın bence: ch.bulamadım.net

Fırsat üzerine…

(Karşına çıkan küçük fırsatların kaçının hakkını verebildin hiç sorabildin mi kendine? ruhunu okşayan o saniyeleri elinden kaçırmadan kaç kez sarabildin? Sonrasında ah keşke demediğin kaç fırsat var ellerinde? Geceleri sarılıp sarılıp uyuduğun kaç mutluluk var?)

Hakkını verebilmek mi, yoksa vazgeçirilmek/vazgeçmek zorunda bırakmak mı bünyeyi.
Şu kısacık hayatım(nız)da bir çok kere “topum(n)u fırlatıp diğer oyunculara oynamaktan vazgeçti(n)m.”. Kısa donlarım(n)la geride bıraktığım(n) sokak oyunlarından topuklu ayakkabılar ya da takım elbiselerle süslü gibi gözüken asıl piyese girdim(n).

Girerken karşına çıktığın “bir eşek misali teptiği(n)m fırsatlar ile bazen kariyeri, bazen parayı, bazen mutluluğu bazen sevgiyi bırakttı(n)m. Sarılamadım(n) doyasıya fırsatlara. “gitme diyemedi(n)m”. ama her zamanda yeni fırsatlar yaratmayı bildi(n)m. Asıl hayat kaçanların arkasından keşke yerine olmayan şartlarda olmayan yeni fırsatlar yaratmaktır. Onlarında kaçacağını bile bile üstelik.

Zorluklar üzerine…

(Susup düşünmek mi zor, konuşup saçmalamak mı? Gidip de dönmemek mi zor, kalıp da yol gözlemek mi? Sorgulamak mı zor, yoksa kayıtsız kabullenmek mi? Giden mi terkeden aslında, yoksa kalan mı? )

Yazılan tüm koşullar yer/koşul kapsamında zor olabilmekte. Eğer bir yeri terkeden sensen(bensem) gitmeye yönelik her bir adım canın(m)ı acıtabilir ya da aynı durum için diğer koşulu ele alıcak olursak, kalan aynı adımların arkasından baktıkça ruhu çığlık atabilir. Bazen zorlukları aşabilmek için, mümkünse, bulunulan koşulları değiştirmek gerekir. Örneğin susulması gereken bir yerde saçmalanacağına, herkesin saçmaladığı yerde saçmalanırsa zorluk biraz olsun aşılmış olur ve en azından diğer insanların elinde bir koz olmaz. Tabi her zaman koşulları seçemeden; kıçımıza batan rahatla zorlukların içine de atabiliriz kendimizi bazen ise kabuğuna çekilmişken bir müdahale beklemezken zorluklar gelir sıralanır karşına. nasıl ki herkesin mutluluğu huzuru vb. yaşayış kavrayış algılayış ve keza anlayışı farklı ise zorluk ve zor yan diye tabir edilen durum için de farklıdır diyebiliriz.


Özeleştiri üzerine..

(Özeleştiri” kağıt kesiği gibi can yakabilir bazen…)

Tamamen “özeleştiri” süperegonun olayıdır. Çünkü özeleştiriyi bir çok zaman “toplumsal şartlar” veya daha kaba bir tabirle “norm”lara göre yapmaz mıyız? İlk olarak normlara göre kendi egomuzu susturmaya çalıştırmak can yakabilir. Bu birinci düşüncem. İkincisi benliğimizin üzerinde ısrarla durduğu halk arasında “kalp-mantık ikilemi” olan durumlar özeleştiriye tabi tutulduğunda genelde (%90) mantık kazanır, ki adı üstünde mantık, bu da canımızı acıtabilir. Üçüncüsü ise çevremizdeki bir çok insanın göremeyeceği/tanıyamayacağı yanlarını bazen bastırmak bazen ise yönlendirebilmek için “kağıt kesiği gibi can yakan” özeleştiri yalnızlıktan dolayı gereklidir.( Çünkü her insan beyninde yalnızdır. Bir çok düşüncelerini paylaşıyor dahi olsa.)

Sevmek üzerine..

(Bunu destekleyen tamamen içimdir.. Bir yerden esinlenerek yazılmamıştır.)

Daha önceki bir yazımda bahsetmiştim “id’imin çığlıkları susmuyor” demiştim. Freud’un id kavramına göre sadece doğal ihtiyaçlar içinde bulunuyor id kavramının.(Yemek-uyumak vb.) Aynı zamanda hiçbir sosyal kuralı önemsemeyen idin tek istediği, isteğinin anında yerine getirilmesidir. Sonuncuya değilde ilkine bir ekleme yaparak diyorumki: doğal ihtiyaçlar sadece onlar değil bunlar arasında sevgi de bulunur. Çünkü sevgisiz bir insan tüm şartları tam olsa da elbet ruhsal olarak açlığından dolayı kendini yok etmeye başlar. Sevgili Freud abi, o optimum yaşam ihtiyaçlarına “ruhsal açlığı doyuran” noktaları da koysam umarım bana kızmazsın..

Sevgi bir ihtiyaçtır. Ve İd’inizin çığlıklarını ara sıra dinleyin..

Advertisements
One Comment leave one →
  1. August 22, 2009 1:00 pm

    Tşk… Güzel Paylaşım sevgi paylaşıldıkça çoğalır..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: